jaunumi

Latvijā 1. aprīlī kopumā reģistrēti 335 elektrotransportlīdzekļi, no kuriem  267 ir vieglās automašīnas. Šobrīd Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) realizē Eiropas Savienības fondu līdzfinansētu projektu, kas paredz izveidot Latvijas teritorijā ātrās uzlādes staciju tīklu. Uzlādes stacijas paredzētas kombinētas - līdzstrāva/maiņstrāva ar maksimālo izejas jaudu līdzstrāvai 50 kW un maiņstrāvai 43 kW. Ja darbi ies kā plānots, tad šī gada rudenī varētu tikt uzstādītas 30 uzlādes stacijas un 2018. gada pavasarī vēl 40 uzlādes stacijas uz valsts galvenajiem autoceļiem un lielākajās apdzīvotajās vietās. 

Uzlades bilde

Pagaidām pārvietošanās ar elektromobiļiem ir rūpīgāk jāplāno, to apliecina Latvijas Sabiedrisko mēdiju portālā publicētā intervija ar cilvēku, kas ikdienā izmanto elektromobili.

“Kā autobraucējs es teiktu, ka tiem ir milzīgi daudz plusu un priekšrocību. Vienīgā problēma un trūkums ir uzlādes stacijas,” tā par elektromobili, kas ir vienīgais šāda veida transportlīdzeklis visā novadā, stāsta Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne. Viņa ar to brauc jau vairāk nekā gadu. Elektromobili valsts līdzfinansētā programmā nedaudz vairāk nekā pirms diviem gadiem iegādājās Rēzeknes novada pašvaldība.

Iveta norāda, ka šobrīd elektromobiļa uzlādes iespējas ir samērā ierobežotas un aizņem daudz laika: “Šobrīd uzlādi veicu gan Rēzeknes novada pašvaldības garāžu telpās, gan arī Lūznavas muižā, uz kurieni ikdienā dodos darba darīšanās, pie mums ir starpuzlāde. Ilgā uzlāde ir apmēram astoņas stundas, starpuzlāde apmēram ir četras ar pusi stundas, un ātrā uzlāde ilgtu apmēram 20 minūtes – šādas uzlādes ne Rēzeknē, ne Rēzeknes novadā šobrīd nav.”

Šobrīd braucot, piemēram, uz Daugavpili vai Gulbeni, Iveta savu elektromobili var uzlādēt, tomēr dodoties tālākā ceļā, tas jau kļūst apgrūtinoši. Uzlādes šādam auto pietiek attālumam līdz 150 kilometriem.

“Mēs jokojot savā starpā sakām, ka darbojas elektromobiļu solidaritātes programma, jo Daugavpils Universitātē ir iepirkti elektromobiļi, un viņiem ir starpuzlādes stacija. Attiecīgi es ar kolēģiem sazinos, un veicu uzlādi tur. Kamēr esmu darba darīšanās, tikmēr automobilis apmēram četras stundas uzlādējas. Ja es gribētu braukt uz Gulbeni, tad tas ir iespējams, jo Gulbenē es to varu izdarīt arī ātrajā uzlādē, un arī atbraukt atpakaļ.

Ja es gribu braukt uz Rīgas pusi, tad mans ceļš apstājas apmēram pie Jēkabpils, kur man ir jāatrod vieta, kur es uzlādēju astoņas stundas.

Iespējams, ja es varētu atļauties komandējumu divas vai trīs dienas turp un atpakaļ uz Rīgu, tad tas būtu iespējams, bet citādi šobrīd tas nav iespējams,” stāsta Iveta.

Izveidojot ātrās uzlādes staciju tīklu Latvijas teritorijā, tiks dots stimuls straujākai elektromobilitātes attīstītībai, jo elektromobiļus varēs izmantot līdzvērtīgi iekšdedzes motoru transportlīdzekļiem, neuztraucoties par to ka nav kur uzlādēt, ja dienā ir jānobrauc lielāks attālums nekā piedāvā konkrētā elektromobiļa iespējas. Tas nozīmē, ka gan privātpersonām gan uzņēmējiem būs iespējas ikdienā aktīvāk izmantot elektromobiļus gan privātām vajadzībām, gan darba pienākumu veikšanai.

Avots: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/ar-elektromobili-no-rezeknes-lidz-rigai-viena-diena-neaizbraukt.a233347/

Mūsu kontakti

  • Rīga, S.Eizenšteina iela 6, Rīga, LV-1079
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • +371 67025766