E-transportlīdzekļi

Elektroautomobilis ir automobilis, ko darbina viens vai vairāki elektromotori, izmantojot elektrisko enerģiju, ko uzglabā akumulatoru baterijās vai citās elektriskās enerģijas uzglabāšanas ierīcēs. Elektromotori nodrošina elektroautomobiļiem tūlītēju griezes momentu, radot spēcīgu un laidenu paātrinājumu.

p1010953Pirmie elektroautomobiļi tika izgatavoti 1880-os gados.[1] Elektroautomobiļi bija populāri 19.gs. beigās un 20.gs. sākumā, līdz iekšdedzes motoru pilnveidošana un lētāku, ar benzīnu darbināmu transportlīdzekļu masu ražošana iezīmēja elektriskas piedziņas transportlīdzekļu norietu. Enerģētikas krīze 1970-os un 1980-os gados izraisīja īslaicīgu interesi par elektroautomobiļiem, tomēr tie automobiļi nenonāca līdz plaša mārketinga fāzei, kas bija novērojams 21.gs. Kopš 2008.gada notiek savdabīga elektrisko transportlīdzekļu ražošanas renesanse, pateicoties akumulatoru bateriju un strāvas izlietojuma vadības uzlabojumiem, bažām par pieaugošo naftas cenu un nepieciešamībai mazināt siltumnīcas efektu radošo gāzu emisiju.[2][3] Vairākas nacionālās valdības un pašvaldības ieviesušas nodokļu atlaides, subsīdijas un citas iniciatīvas, lai veicinātu jaunu elektroautomobiļu ar pietiekami jaudīgām akumulatoru baterijām un vērā ņemamu nobraukumu elektriskā režīmā ienākšanu un nostiprināšanos tirgū.

Elektroautomobiļu priekšrocības salīdzinājumā ar ierastajiem automobiļiem, kas aprīkoti ar benzīnmotoriem, ir būtisks lokālais gaisa piesārņojuma samazinājums, jo izplūdes gāzu būtībā vairs nav,[4]  liels kopējais siltumnīcas efektu radošo gāzu emisijas un citu izmešu samazinājums (atkarībā no degvielas, ko izmanto elektroenerģijas ieguvei[2][3]) un mazāka atkarība no importējamās degvielas, ko vairākās valstīs uzlūko ar raizēm svārstīgo naftas cenu un piegāžu iespējamo pārtraukumu dēļ.[2][5][6] Tomēr plaša elektroautomobiļu pieņemšana saduras ar vairākām grūtībām un ierobežojumiem, ieskaitot to augsto cenu, uzlādes infrastruktūras neesamību (atskaitot uzlādi mājās) un satraukumu par nobraukumu (vadītāji baidās, ka akumulatoru baterijā esošās elektriskās enerģijas nepietiks, lai nonāktu brauciena galapunktā, jo vairākumam esošo elektroautomobiļu nobraukums līdz uzlādei ir ierobežots).[2][3]

Kopš 2014.gada novembra masu ražošanā esošu, uz lielceļiem izmantojamu, pilnīgi elektrisku pasažieru automobiļu un komerciāli lietojamu kravas furgonu skaits, kas pieejams tirgū, ir vairāk nekā 30 modeļi pārsvarā Amerikas Savienotajās Valstīs, Japānā, Rietumeiropas valstīs un Ķīnā. Pilnīgi elektrisku automobiļu pārdošanas līdere 2012.gadā bija Japāna ar 28% no globālā pārdošanas apjoma, tai sekoja Amerikas Savienotās Valstis ar 26% tirgus daļu, Ķīna – ar 16%, Francija – ar 11% un Norvēģija – ar 7%.[7] Pasaulē visvairāk pārdotais uz lielceļiem izmantojamais elektroautomobilis ir Nissan Leaf, kas ienāca tirgū 2010.gada decembrī un ko pārdod 35 valstīs – līdz 2014.gada novembrim visā pasaulē ir pārdotas vairāk nekā 150,000 automašīnas.

Elektrotransportlīdzeklis

Tāds transportlīdzeklis, kas pēc savas konstrukcijas kā vienīgo mehānisko dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas vai dzinējspēka glabāšanas iekārtas (piemēram, akumulators, kondensators, spararats vai ģenerators).

   Velosipēds

Transportlīdzeklis, kas paredzēts braukšanai, izmantojot uz tā esošā cilvēka muskuļu spēku (izņemot invalīdu ratiņus). Velosipēds var būt aprīkots ar elektromotoru, kura jauda ir ne lielāka par 0,25 kW.

Ja velosipēds ir aprīkots ar elektromotoru, kura jauda pārsniedz 0.25 kW, tas var tikt kvalificēts kā mopēds, motocikls, kvadricikls vai tricikls. Attiecīgi, lai vadītu šādu transportlīdzekli ir nepieciešama atbilstošas kategorijas vadītāja apliecība.

Sīkāku iedalījumu skatīt zemāk ievietotajā tabulā.

Kategorija Transportlīdzekļa veids Maksimālā nominālā jauda Konstrukcijā paredzētais maksimālais ātrums Pašmasa
L1e Divriteņu mopēdi Nepārsniedz 4 kW Pārsniedz 25 km/h  bet nepārsniedz 45 km/h Nav ierobežojumu
L2e Trīsriteņu mopēdi
L3e Divriteņu solo motocikli Lielāks par 45 km/h
L4e Trīsriteņu motocikli (ar blakusvāģi) Lielāks par 45 km/h
L5e Tricikli (ar simetrisku riteņu izvietojumu) Lielāks par 45 km/h
L6e Četrriteņumopēdi Nepārsniedz 4 kW Nepārsniedz 45 km/h Nepārsniedz 350 kg (neieskaitot akumulatoru masu)
L7e Četrriteņu kvadricikli Nepārsniedz 15 kW Nepārsniedz 400 kg (550 kg ja paredzēti kravu pārvadāšanai) – neieskaitot akumulatoru masu
    Pārējie elektromobiļi atkarībā no to pielietojuma iedalās:  
M kategorija - Mehāniskie transportlīdzekļi, kas projektēti un būvēti galvenokārt cilvēku un viņu bagāžas pārvadāšanai.
M1 M kategorijas transportlīdzekļi, kuros papildus transportlīdzekļa vadītāja sēdvietai ir ne vairāk kā astoņas sēdvietas. M1 kategorijas transportlīdzekļos nav vietas stāvošu pasažieru pārvadāšanai.
M2 M kategorijas transportlīdzekļi, kuros papildus transportlīdzekļa vadītāja sēdvietai ir vairāk nekā astoņas sēdvietas un kuru maksimālā masa nepārsniedz piecas tonnas. M2 kategorijas transportlīdzekļos papildus sēdvietām var būt vieta stāvošu pasažieru pārvadāšanai.
M3 M kategorijas transportlīdzekļi, kuros papildus transportlīdzekļa vadītāja sēdvietai ir vairāk nekā astoņas sēdvietas un kuru maksimālā masa pārsniedz piecas tonnas. M3 kategorijas transportlīdzekļos var būt vieta stāvošu pasažieru pārvadāšanai.
 
N kategorija - Mehāniskie transportlīdzekļi, kas projektēti un būvēti galvenokārt kravu pārvadāšanai.
N1 N kategorijas transportlīdzekļi, kuru maksimālā masa nepārsniedz 3,5 tonnas.
N2 N kategorijas transportlīdzekļi, kuru maksimālā masa pārsniedz 3,5 tonnas, bet nepārsniedz 12 tonnas.
N3 N kategorijas transportlīdzekļi, kuru maksimālā masa pārsniedz 12 tonnas.

Marka modelis

Kategorija

TANTE PAULA   MAXIMILIAN II L1e
TISONG   TM 300 L1e
ANGELL   ZQTD-690 L1e
ANGELL ZQTD-389 L1e
MOUSTACHE BIKES   SAMEDI 28 GOLD L1e
MTL EB 023 L1e
MTL EB-023-0AW L1e
XINLING TXD800A L1e
XINBEN XBDM-10Z L1e
JAGAS   TDX26Z L1e
JAGAS   TDX06Z L1e
BENLING BL-RANGER L1e
EGO HELIO L1e
MELEX 963DS L7e
MELEX N.CAR L7e
MELEX 381K L7e
BMW I I3 M1
MERCEDES BENZ   ELECTRIC DRIVE M1
MITSUBISHI I-MIEV M1
VW   GOLF M1
NISSAN LEAF M1
NISSAN E NV200 M1
VW   UP! M1
THINK CITY M1
VOLVO   C30 M1
TESLA MODEL S M1
NISSAN E NV200 N1
FIAT FIORINO ELETTRICO N1
PEUGEOT   PARTNER N1
CITROEN BERLINGO N1

Mūsu kontakti

  • Rīga, S.Eizenšteina iela 6, Rīga, LV-1079
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • +371 67025766