E-transports

Lai arī strauja elektromobilitātes attīstība ir vērojama tikai pēdējās desmitgades laikā, dažādi atomobiļu ražotāji periodiski ir strādājuši pie elektromobiļu izstrādes jau kopš autobūves pirmsākumiem. Izņēmums nav arī Rīgas Autobusu Fabrika (RAF), kas ražoja mikroautobusus RAF “Latvija”.  Kopš 1954. gada  RAF rūpnīca atradās Rīgā, bet  1976. gadā tā pārcēlās uz Jelgavu, kur tika uzbūvēti jauni, tam laikam moderni, rūpnīcas korpusi ar jaudu 17 tūkst. automobiļi gadā (1). Automašīnas tika izgatavotas dažādās modifikācijās, taču galvenokārt pasažieru pārvadāšanai. Mikroautobusi tika aprīkoti ar iekšdedzes motoriem, kas darbojas ar benzīnu.

Jau 70-tajos gados, kad RAF – 2203 modelis nonāca uz konveijera, rūpnīcā RAF tika izstrādāts eksperimentāls elektromobilis uz šī modeļa bāzes, un tas saucās RAF – 2207. Tika izgatavotas sešas šādas automašīnas ar maiņstrāvas elektromotoru. Akumulatora baterijas tika izvietotas automašīnas aizmugurējā salona daļā, kā rezultātā sēdvietu skaits šajā mikroautobusa modelī tika samazināts līdz 9. Tāpat šiem modeļiem nebija aizmugurējo durvju, jo elektriskās automašīnas aizmugurē atradās speciāla atvere caur kuru varēja piekļūt akumulatoriem. Automašīnas uzlādi bija iespējams veikt automašīnas kreisajā pusē atverot vāciņu un pievienojot speciālu spraudni savienošanai ar lādētāju (2).

RAF 2207 

1. attēls RAF – 2207 Avots: max-models.ru

1979. gadā Olimpisko spēļu vajadzībām, kas notika 1980. gadā Maskavā uz RAF – 2203 bāzes tika izlaists elektriskais mikroautobuss RAF – 2910. Šis elektromobilis ar vienu uzlādi spēja nobraukt līdz pat 100 km, taču maksimālais ātrums nepārsniedza 30 km/h. Visa papildus elektronika automašīnā darbojās ar atsevišķu akumulatoru, tādējādi netika tērēta gaitas akumulatoru enerģija. Šim RAF modelim nebija paredzēta iespēja uzlādēt gaitas akumulatorus, bet tie  tika nomainīti ar speciāla pacēlāja palīdzību.. Uz elektrisko automašīnu jumta atradās speciāls informācijas tablo, lai atspoguļotu Olimpisko spēļu laikā nepieciešamo informāciju. Bija arī elektriskie mikroautobusi, kuriem uz jumta uzstādīja saules paneļus bateriju lādēšanai, kā arī modeļi ar iebūvētu ledusskapi, durvīm abās pusēs un pagriežamiem sēdekļiem. Šis mikroautobuss galvenokārt paredzēts, lai apkalpotu maratonu un citas skriešanas disciplīnas, jo tas bija kluss un neradīja toksiskus izmešus (3).

raf 2910 1

2. attēls RAF - 2910  Avots: wroom.ru 

 Arī pēc Olimpiskajā spēlēm Maskavā 1980. gadā, rūpnīca RAF nepārstāja eksperimentus ar elektriskajiem mikroautobusiem, un 1982. gadā tika izgatavots modelis RAF – 2210, kas tika izmantots kā maršruta taksometrs pilsētās. Šis elektromobilis spēja nobraukt apmēram 70 km ar vienu uzlādi un tā maksimālais ātrums bija 65 km/h. Pasažieru nodalījums bija īsāks par vienu sēdekļu rindu, jo aizmugurē atradās akumulatori un arī šajā RAF modelī akumulatorus nomainīja, lai atjaunotu elektromobiļa veiktspēju, nevis uzlādēja uz vietas automašīnā. Akumulatoru nomaiņa speciālajos nomaiņas punktos aizņēma apmēram 10 minūtes (3). 

RAF 2210 1

3. attēls RAF - 2210 Avots: max-models.ru 

Līdz mūsdienām ir saglabājies neliels skaits elektrisko RAF modeļu un viens no tiem, RAF – 2802 Elektro, kas izgatavots 1982. gadā, ir apskatāms Rīgas Motormuzejā . Automašīna aprīkota ar 17 kW elektromotoru, tās maksimālais ātrums ir 60 km/h un ar pilnībā uzlādētu akumulatoru auto var nobraukt 100 km. Šis auto ir aprīkots ar 120 voltu niķeļa – dzelzs akumulatoru bateriju ar 210 Ah ietilpību un spēka pārvads ierīkots uz priekšējiem riteņiem, kas bija jaunums padomju auto būvē.  Elektromobilis bija paredzēts pasažieru un kravas pārvadāšanai kūrorta kompleksos (4).

Raf 2802 mazs

4. attēls. RAF – 2802 Elektro

Avoti:

1. http://car-use.lv/21/21_avtoprom_Latvii_IV_1501.htm

2. http://www.max-models.ru/History/RAF/raf-2207.

3. http://autotesla.com/elektricheskij-raf/.

4. Rīgas Motormuzeja materiāli 

Mūsu kontakti

  • Rīga, S.Eizenšteina iela 6, Rīga, LV-1079
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • +371 67025766